Refika

Özge Deniz Özker
Team: FIRE
In the village of Adatepe, I encountered a photograph of a woman whose name was claimed to be “Refika”. This documentary is a short journal of my research following in the footsteps of Refika from Adatepe (Turkey) to Mytilene Lesvos (Greece). Adatepe is an old Greek village where Turks and Greeks had lived together before the population exchange of 1921 – 1922. The story about Refika and her alleged lover Nazmi survived to date in a number of different versions. Which version is the authentic one? Is the woman in that photograph really Refika or not? Who writes the history?

The final chapter of my journal witnesses how Refika’s story and her supposed picture have been commodified, and become marketing tools for a local brand.

To select subtitles, after you start playing the movie, click this icon at the bottom right of the Youtube screen.
Altyazı seçmek için, filmi oynatmaya başladıktan sonra, Youtube ekranının sağ alt bölümünde görünen bu ikona tıklayın.
Για Ελληνικούς υπότιτλους, με την έναρξη της ταινίας, επιλέξτε (κλικ) την εικόνα στο δεξί κάτω μέρος της οθόνης YouTube.
If you have a high speed connection, you can select HD quality video by clicking this icon at the bottom right of Youtube screen, after you start playing the movie.
For full screen video click this icon at the bottom right of Youtube screen, after you start playing the movie.
<< MOVIES HOME NEXT MOVIE >>

Comments

One Response to “Refika”

  1. DARDANELLOS says:

    Sizi öncelikle tebrik ediyorum.Ben de Kuzey Egeliyim.Dedemler Midilli’den gelmişler.(Sazlı Köyü Ayvacık)Her iki yakada da herşeyimiz o kadar örtüşüyor ki…Kuzey Egeyi Türk ve Yunan diye ayırmak çok yanlış.Belkide başka bir isim bulmak lazım.Çünkü orada bizlere benzeyen;burada onlara benzeyen o kadar çok insan var ki tarif edemiyorum.Otları-zeytini-zeytin yağını-endemik bitkileri-çam,hayıt,pırnar,gelincik,limon çiçeği,filiz,kuzu göbeği,ekşikulak(kuzu kulağı),ebegümeci,eşşekotu,paplina… daha nicelerini başka hangi halk tanır? Sorarım size !..

Leave A Comment

*